>Crescent City California News, Sports, & Weather | The Triplicate

News Classifieds Web
web powered by Web Search Powered by Google
Updated 3:10pm - Apr 16, 2014
Updated 3:46pm - Apr 15, 2014

Home arrow News arrow Sports arrow 2013 Redwood Wild River Run results

2013 Redwood Wild River Run results

Del Norte County rewards those explorers willing to brave the elements for a glimpse of its natural beauty. Saturday’s Redwood Wild River Run bucked convention — runners and walkers alike enjoyed pleasant conditions in which to test themselves.

Participants traversed the 5-kilometer and 15-kilometer courses through Jedediah Smith State Park with sunshine filtering through the redwoods.

In all, 181 runners completed the 5K and another 102 completed the 15K. For complete event results, visit www.rwrr.org.

A list of age-group winners for both races, divided by gender, begins below.

*denotes overall winner

2013 Redwood Wild River Run 5K

MEN

9 & under

1. Carter Brown (8), Langlois, Ore., 25:27

2. Miguel Espinoza, Jr. (5), Crescent City, 30:05

3. Jack Carlson (8), McKinleyville, 31:50

10-14

1. Hunter Hutton, Bandon, Ore., 19:28

2. Victor De Los Santos , Crescent City, 20:46

3. Leif Amundsen, Talent, Ore., 20:59

15-19

1. Randy Mena, Phoenix, Ore., 17:20

2. Philip Todak, Phoenix, Ore., 18:14

3. Nisel Leonis, Talent, Ore., 18:19

20-29

*1. Brian Quilty, Crescent City, 16:16

2. Sam Rizza, Arcata, 21:20

3. Ross Morgan, Gasquet, 28:02

30-39

1. Joel Leachman, Crescent City, 21:41

2. Josh Eichamer, McKinleyville, 22:31

3. Loren Northrup, O’Brien, Ore., 24:03

40-49

1. John Leuthold, Phoenix, Ore., 18:54

2. Jim Tygart, Crescent City, 24:09

3. Joe Wilson, Gasquet, 24:29

50-59

1. Bruce McFarland, Trinidad, 21:50

2. Robert Ayers, Eureka, 22:46

3. Ralph Schan, Smith River, 29:07

60-69

1. John Leuthold Sr., Crescent City, 31:43

2. James Singer, Crescent City, 49:23

3. Darrell Parlasea, Crescent City, 59:09

WOMEN

9 & under

1. Julia Garza (6), Crescent City, 38:11

2. Grace Carlson (9), McKinleyville, 38:18

3. Nora Carlson (6), McKinleyville, 40:16

10-14

1. Emma Amundsen, Talent, Ore., 19:51

2. Danielle Jantzen, Medford, Ore., 21:31

3. Spring Wilson, Gasquet, 27:45

15-19

*1. Nevina Deluca, 19:47

2. Ashlee Vos, Phoenix, Ore., 22:00

3. Savannah Reed, Eureka, 33:55

20-29

1. Kelly Garvin, Brookings, 25:02

2. Teri Wallin, Brookings, 26:30

3. Alicia Roberts, Eureka, 29:01

30-39

1. Marissa Northrup, O’Brien, Ore., 24:52

2. Danielle Bruner, Grants Pass, Ore., 25:15

3. Tricia Hutton, Bandon, Ore., 25:37

40-49

1. M.J. Goble, Fortuna, 25:15

2.Angela Dixon, Fort Dick, 28:18

3. Anita Cumbra, Crescent City, 29:37

50-59

1. Debra Larsen, Cave Junction, Ore., 32:49

2. Cheryl Ochoa, Crescent City, 32:57

3. Martha Morgan, Gasquet, 32:58

60-69

1. Brenda Meirndorf, Crescent City, 32:11

2. Marie O’Shaughnessey, Gasquet, 36:45

3. Beth Hutton, Bandon, Ore., 36:54

70+

1. Sherry Singer, Fort Dick, 58:57

2013 Redwood Wild River Run 15K

MEN

19 & under

1. Tahir Burns, Gasquet, 1:07:40

2. John Britt, Cave Junction, Ore., 1:04:58

3. Brandon Elder, Gasquet, 1:11:59

20-29

*1. Tyler Davis, Talent, Ore., 50:33

2. Kevin Jantzer, Talent, Ore., 54:01

3. Matthew Britt, Cave Junction, Ore., 1:04:58

30-39

1. Matthew Kidwell, Eureka, 57:50

2. Alan Vos, Phoenix, Ore., 58:34

3. Scott Lindsay, Crescent City, 1:04:28

40-49

1. Jason Jantzer, Medford, Ore., 1:03:51

2. Leonard Lathrop, Crescent City, 1:11:54

3. James Akery, Medford, Ore., 1:12:35

50-59

1. Grif Wilder, Gold Hill, Ore., 1:01:51

2. Mike Davis, Talent, Ore., 1:05:43

3. Larry Hunt, Grants Pass, Ore., 1:07:43

60-69

1. Tom Bedell, Bandon, Ore, 1:11:24

2. Bob Thompson, Arcata, 1:12:44

3. Clay Speaker, Crescent City, 1:14:49

70-79

1. Jurgen Giessel, Garberville, 1:37:27

WOMEN

19 & under

1. Sailor Hutton, Bandon, Ore., 1:04:28

20-29

1. Melissa Tucker, Gold Beach, Ore., 1:09:54

2. Karen Kidwell, Eureka, 1:12:10

3. Margaret Patrick, Arcata, 1:21:10

30-39

*1. Rebecca Kern, Jacksonville, Ore., 58:59

2. Lisa Ward, Gold Beach, Ore., 1:05:39

2. Jennifer Campbell, Crescent City, 1:08:28

40-49

1. Suzie Pearl-Reed, Eureka, 1:12:48

2. Tanya Trump, McKinleyville, 1:24:11

3. Alma Zechman, McKinleyville, 1:26:36

50-59

1. Marlene Allen, Bayside, Ore., 1:17:33

2. Linda Sinclair, 1:24:11

60-69

1. Marilyn Kovtunovich, Ashland, Ore., 1:29:58

2. Marilyn Bailey, Ashland, Ore., 1:32:27

3. Jinny Brown, Ashland, Ore., 1:38:32

 


Del Norte Triplicate:

312 H Street
P.O. Box 277
Crescent City, CA 95531

(707) 464-2141
webmaster@triplicate.com

Follow The Triplicate headlines on Follow The Triplicate headlines on Twitter

© Copyright 2001 - 2014 Western Communications, Inc. All rights reserved. By Using this site you agree to our Terms of Use