Run for the red, white & blue

By Triplicate Staff July 08, 2013 05:12 pm

One hundred and sixty runners and walkers took to the streets of Crescent City Thursday morning.

Participants in the Crescent City Fourth of July 5K Walk and 5K/10K Fun Run make their way up Pebble Beach Drive on Thursday.
Participants in the Crescent City Fourth of July 5K Walk and 5K/10K Fun Run make their way up Pebble Beach Drive on Thursday. Del Norte Triplicate / Robert Husseman

 

Lauren Trujillo, left, and Tim Thao, right, both of Crescent City, run up Pebble Beach Drive.
Lauren Trujillo, left, and Tim Thao, right, both of Crescent City, run up Pebble Beach Drive. Del Norte Triplicate / Robert Husseman
 

 

Tyrone Raber of Eagle Point, Ore., was the overall winner of the 5K, finishing in 19 minutes, 57 seconds.
Tyrone Raber of Eagle Point, Ore., was the overall winner of the 5K, finishing in 19 minutes, 57 seconds. Del Norte Triplicate / Bryant Anderson
  

 

A group of U.S. Army recruits from Crescent City ran together during the 5K.
A group of U.S. Army recruits from Crescent City ran together during the 5K. Del Norte Triplicate / Robert Husseman
 

 

A father and son run alongside the Jed Smith Mountain Men.
A father and son run alongside the Jed Smith Mountain Men. Del Norte Triplicate / Robert Husseman
 

CRESCENT CITY FOURTH OF JULY 5K WALK AND 5K/10K FUN RUN

5K Results

*denotes overall winner

Men

9 and under

1. Hunter Hathaway, Lincoln, 30 minutes, 27 seconds

2. Ethan, Crescent City, 31:59

3. Todd Bell, Red Bluff, 34:00 

10–15

Allan Nicholson, Cool, 20:41

2. Christopher Bigham, Heath, Texas, 24:02

3. Evan Salas, Eugene, Ore., 25:33.

16–19

1. Steven Maready, Crescent City, 21:09

2. Kody Bigham, Heath, Texas, 21:45

3. Julian Northrup, O’Brien, Ore., 22:19

20–29

1. Rusty Restad, Crescent City, 24:38

2. Brandon Alger, Salt Lake City, Utah, 26:43

3. Eric Tedsen, Crescent City, 27:00

30–39

*1. Tyrone Raber, Eagle Point, Ore., 19:57

2. Joel Leachman, Crescent City, 21:03

3. Jason Bell, Red Bluff, 22:51

40–49

1. Will Dmytry, Arvada, Colo., 22:48

2. Don James, Smith River, 24:36

3. Greg Graham, Crescent City, 24:44

50–59

1. Thomas French, Crescent City, 23:54

2. Enrique Leal, Crescent City, 25:21

3. Charles Luttrell, Crescent City, 25:38

60–69

1. Brent Bayon, Livermore, 28:37

2. Dave Metsker, Crescent City, 29:27

Women

9 and under

1. Nicole Koch, Moorpark, 29:54

2. Kansas Raber, Eagle Point, 30:27

3. Jadence Clifton, Crescent City, 34:07

10–15

*1 Morgan Hagadorn, Las Vegas, Nev., 23:20

2. Kaleya Sanchez, Crescent City, 23:34

3. Riley Dmytry, Aurora, Colo., 24:38

16–19

1. Guadalupe Gonzalez, Crescent City, 24:30

2. Lauren Trujillo, Crescent City, 26:08

3. Brittany Maready, Crescent City, 26:26

20–29

1. Kim Tam, Crescent City, 26:21

2. Gaby Raimand, Crescent City, 26:36

3. Charli Penn, Crescent City, 29:56

30–39

1. Kelly Hanvatly, Crescent City, 26:41

2. Katie Wakefield, Crescent City, 28:06

3. Amber Talbert, Crescent City, 28:36

40–49

1. Kristi Dmytry, Arvada, Colo., 26:31

2. Christine Bigham, Heath, Texas, 30:18

3. Katie Salas, Eugene, Ore., 31:06

50–59

1. Christine Craine, Grants Pass, Ore., 35:27

2. Linda Sinclair, Crescent City, 35:53

3. Jennifer Wellman, Crescent City, 35:53

10K Results

Men

16-19

1. Hunter Mattz, Crescent City, 49 minutes, 42 seconds

20–29

1. Ed Dickey, Ashland, Ore., 43:23

2. Miguel Jaime, Crescent City, 46:22

3. Chris Riehl, Coos Bay, Ore., 49:41

30–39

1. Jimmy Trudeau, Crescent City, 42:32

2. Sheldon Thuemler, Crescent City, 43:03

3. Scott Lindsay, Crescent City, 43:22

40–49

*1. John Leuthold, Phoenix, Ore., 40:53

2. Juan Cafe, Boulder, Kan., 50:59

3. Lathrop Leonard, Crescent City, 51:13

50–59

1. Martin Kimble, Fortuna, 49:00

2. Dan Nelson, Smith River, 49:10

3. Gordon Pfeffer, Crescent City, 50:53

Women

20–29

1. Michelle Martinich, Crescent City, 59:26

2. Veronica Hisoire, Crescent City, 1:08:27

30–39

*1, Jennifer Campbell, Crescent City, 46:18

2. Daria Bigham, Hillsboro, Ore., 53:41

40–49

1. Erin Smith, Crescent City, 1:04.27

50–59

1. Janet Gilbert, Crescent City, 1:01.46